Původně středověká ves na Týnickém potoce 5 km severozápadně od Českého Brodu, mezi obcemi Vykáň a Kounice, k nimž také dnes administrativně patří. V historii nazývána též Týnec. - Nadmořská výška: 210 m. - Písemně poprvé připomínána již k r. 1186 (diplomatické falzum ze 13. stol.), kdy ji český kníže Bedřich daroval pražské komendě johanitů. Královna Kunhuta v r. 1244 darovala komendě také zdejší dvůr, který v té době náležel ke kapli sv. Desideria v Lysé nad Labem. Od johanitů koupil Týnici r. 1334 staroměstský měšťan Mikuláš Rotynne, později ji opět vlastnili johanité, kteří zde také patrně vystavěli tvrz. V r. 1437 postoupil císař Zikmund Týnici Hanuškovi ze Stupnic a zanedlouho Jiřímu z Poděbrad a Kunštátu. K Poděbradům patřila Týnice ještě v r. 1495, zanedlouho byla připojena k panství Přerov nad Labem. V r. 1524 se stalo majitelem Týnice město Praha, při dělení jeho majetku v r. 1528 potom Nové Město pražské, jemuž byl ale majetek zkonfiskován v r. 1547 a Týnice byla opět připojena k přerovskému panství. Od konce 16. stol. byly již poplužní dvůr a obec Týnice natrvalo připojeny ke Kounicím. Obec byla zničena patrně během třicetileté války, dodnes se z ní dochoval pouze hospodářský dvůr a velká barokní sýpka.
Keywords
obce * zaniklé obce * dějiny obce * hospodářské dvory * poplužní dvory * přestavěné tvrze * sýpky * baroko
Citation
ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 508-509.
Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-10-03]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/tynice-zanikla-obec.
Collection kind
File of geographical names - region
References
(1) - File of corporation names - monuments in region