Celý zkoumaný archeologický areál se nachází severovýchodně od obce Hrazany, je tvořen vrchem Doubí (428 m), sedlem mezi ním (340 m) a vrchem Červenka (378 m). - Lokalita známa především laténským, keltským oppidem, jehož rozpoznání a uvedení do odborného povědomí je připisováno sedlčanskému lékaři a propagátorovi archeologie Bohuši Karešovi (v r. 1949). Při archeologických výzkumech v l. 1951-1963 zde bylo zjištěno osídlení ze starší doby železné. Při dalších výzkumech nalezena keramika z doby knovízské až štítarské (doba bronzová, 1200-700 l. př. Kr.). - Areál keltského oppida (laténské opevnění navazuje na zbytky staršího halštatského opevnění) se rozkládal na ploše 30 ha. Hradiště bylo ohrazeno valem, z něho zachována východní a jihozápadní část. Terénní průzkum odkryl pozůstatky kůlové hradby typu keltské stavěné zdi a kulturní jámy chat a ohnišť. Obdélníková akropole se rozkládala na vrchu Doubí, jeho vrcholová plošina byla uměle upravena (obdobně jako např. u oppida na Závisti) snad již v období halštatu.
Keywords
hradiště * keltská hradiště * Keltové * archeologické výzkumy * doba bronzová * doba halštatská * kultura štítarská * doba železná * doba laténská
Citation
Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 198.
ČTVERÁK, Vladimír. Halštatské hradiště Hrazany?. In Archeologie ve středních Čechách 6. Praha: Ústav archeologické památkové péče středních Čech, 2002, s. 277-280.
Collection kind
File of corporation names - monuments in region
References
(12) - ARTICLES
(2) - Regional documents - books
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.