Na ostrožně vybíhající na severozápadě z náhorní plošiny návrší Chlum východně od Mladé Boleslavi, severně od obce Chloumek. Místní název Švédské šance. - Hradiště leží ve výrazně strategické a dominantní poloze s prudkými svahy a převýšením 100-120 m nad okolním terénem. Přístup na jazykovitý výběžek (o celkové ploše 4 ha) je přepažen extrémně mohutným valem o výšce přes 7 m a šířce až 30 m. Vnější, mohutnější val leží v místech, kde ostrožna vybíhá z náhorní planiny a původně přepažoval celý začátek ostrohu. V první polovině 20. stol. byl částečně rozebrán a rozvezen. Val je zachován v délce asi 120 m. Příkop před valem je asi 15 m široký a 2 m hluboký. Mohutné pozůstatky fortifikace byly mylně pokládány za opevnění švédských vojsk z doby třicetileté války. Druhý val, oddělující vlastní hradiště od svažující se špičky ostrohu, je dochován jen ve formě vysoké terasovité meze v délce 65 m. V 90. l. 20. stol. (archeolog J. L. Píč) byl nově nalezen další val ve směru od špičky ostrožny po svahu severovýchodním směrem, který snad chránil přístup k vodnímu zdroji. Podle hojných nálezů keramiky mezi prvním a druhým valem lze usuzovat, že zde bylo hradiště osídleno nejhustěji, zde byla patrně jeho akropole. Výzkum, který prováděl na hradišti J. L. Píč byl pouze menší, většina dosavadních nálezů ale pochází z povrchových sběrů. Podle těchto nedostatečných informací byla ostrožna osídlena již v eneolitu (kultura lidu s nálevkovitými poháry), první výrazné opevnění zde bylo vybudováno patrně v mladší době bronzové, to však bylo nejspíše překryto raně středověkou slovanskou hradbou. Z 8.-10. stol. také pochází definitivní podoba hradiště. - Hradiště zaniklo patrně před polovinou 10. stol. v rámci násilného sjednocování země pod vládu Přemyslovců. Podle starších bádání bylo ztotožňováno s hradem dobytým a zničeným knížetem Boleslavem I. v r. 936. - Lidově jsou pozůstatky tohoto hradiště v podobě dodnes znatelných částí mohutných obranných valů označovány jako Švédské šance. Ve skutečnosti však název vznikl spíše proto, že se do těchto míst obyvatelstvo během třicetileté války před švédskými vpády uchylovalo. - Dosud také není objasněn vztah k dalšímu (raně středověkému) hradišti, ležícímu jižně od obce Chloumek, v katastru obce Nepřevázka.
Keywords
hradiště * valy * doba kamenná * eneolit * kultura nálevkovitých pohárů * doba bronzová * doba hradištní * slovanská hradiště
Citation
ANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 168.
ČTVERÁK, Vladimír; et al. Encyklopedie hradišť v Čechách. Vyd. 1. Praha: Libri, 2003, s. 110.
See also related
Hradiště (Nepřevázka, Česko)
Collection kind
File of corporation names - monuments in region
References
(1) - File of corporation names - monuments in region
(6) - ARTICLES
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.