Rozprostírá se přímo nad vsí, na návrší o nadmořské výšce 292 metrů, nad pravým břehem potoka Bušinec. Zaniklé staroslovanské hradiště z 8. století je lokalizováno na severozápadní až západní části popisovaného kopce, který má místní název "Na Hradišťatech", někdy též "Hradiště" nebo "Na Hradištích". - V reliéfu návrší nejde dnes prakticky rozpoznat žádné stopy po opevnění. Její průběh, tedy i rozsah, určily až archeologické výzkumy. - První úvahy o existenci hradiště vyslovil J. Böhm ve 40. letech 20. stol., ale až v rámci výzkumu raně středověkých osad v Pošembeří se hradištěm v 60. a 70. letech 20. stol. zabýval J. Kudrnáč, který zde vedle povrchového průzkumu provedl i další zjišťovací výzkumy. V r. 1977 byl proveden částečný záchranný výzkum při stavbě plynovodu. V 90. l. 20. stol. bylo identifikováno původní vnitřní členění hradiště – prokázány byly tři vnitřní, mírně obloukovitě probíhající fortifikační linie. - Ve stejné době jako hradiště, existovaly na katastru dnešní obce další dvě slovanské osady (v poloze Škvorák na levém břehu Bušince a v okolí silnice do Limuz).
Keywords
hradiště * slovanská hradiště * archeologické výzkumy * osady * zaniklé osady
Citation
KUDRNÁČ, Jaroslav. Slovanské hradiště v Tisimicích u Českého Brodu. Archeologické rozhledy, 1961, roč. 13, s. 492, 503–505.
TVRDÍK, Radek, MAZAČ, Zdeněk. Nové poznatky o hradišti u Tismic a jeho hospodářském zázemí. In Archeologie ve středních Čechách, 2001, roč. 5, č 2, s. 591-598.
Collection kind
File of corporation names - monuments in region
References
(3) - ARTICLES
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.