Severozápadně od obce Velká Dobrá v lese zvaném Hora. Patří k významným lokalitám mohylové kultury ze střední doby bronzové ze 13 -11. stol. př. Kr. Má oválný tvar o rozměrech 500 x 300 metrů, je porostlé vzrostlým převážně smrkovým lesem. Na největší mohyle byl postaven pomník připomínající archeologický výzkum. Pohřbívalo se zde i v době halštatské a v raném středověku, kdy byly do stávajících mohyl zapuštěny ostatky dodatečně. Pohřby byly kostrové a žárové. Celkem se na něm našlo 64 mohyl. První amatérské archeologické výkopy místního hajného a lesních adjunktů se uskutečnily v r. 1890. V odborném archeologickém výzkumu pak pokračoval prof. dr. Ladislav Píč z Národního muzea v Praze a Josef Szombathy z muzea ve Vídni. Ze 41 prokopaných mohyl obsahovalo nálezy 25, a to keramiku a bronzové předměty (šperky, nádoby, zbraně, pilku). V dodatečných pohřbech bylo objeveno železné kopí a skleněný korál. Nálezy z mohylového pohřebiště jsou uloženy v muzeích v Praze a ve Vídni.
Klíč.slova
pohřebiště * mohyly * kultura mohylová * doba bronzová * doba halštatská * raný středověk * archeologické nálezy * archeologické výzkumy * památníky
Citace
MICHÁLEK, Jan. Mohylové pohřebiště ve Velké Dobré, okr. Kladno. Archeologie ve středních Čechách. 1999, roč. 3, č. 1, s. 113-153.
Velká Dobrá: Historie. [cit. 28.8.2015]. Dotupné z: http://www.velkadobra.cz/rubriky/historie/.