Je známo pět mnichovických pečetí. - I. Kruhovitá pečeť o průměru 46 mm, s mnichovickým znamením ve vnitřní části a českým opisem: Tato gest peczet weczi miesteczka Mnichowicz. Jedná se o nejstarší dochované stříbrné mnichovické pečetidlo. - II. Kruhovitá pečeť o průměru 46 mm, zdobená při vnějším okraji výraznou dvojlinkou; v jejím vnitřním kruhu je renesanční štít s mnichovickým erbem opisem v majuskule, vytvořeným při vnějším okraji pečeti: . SIGILLVM . COMVNE . OPPIDVLI . MNICHOVIENSIS. Tato pečeť pochází z r. 1562, na držadle zachovaného typáře má vyryto: R. H. Jan Wohasllo 1562. - III. Menší, opět kruhovitá pečeť o průměru 35 mm, s opisem: *SIGILLVM . COMVNE . OPPIDVLI . MNICHOVIENSIS a stejným znakovým znamením jako u předchozí pečeti. Typář této pečeti vznikl v r. 1643, protože má na rubu zachovaného pečetidla vyryto: WTM PPIMAS 1643. - IV. Další známá pečeť je rychtářská, oválného tvaru o rozměrech 26 x 23 mm, s postavou Spravedlnosti ve vnitřní části a opisem: *P. RICHTAR: MIESTIS . S . MNICHOWIC 1715. - V. Poslední kovové pečetidlo pochází z r. 1864. Je na něm znakové znamení a opis: PEČEŤ OBECNÍ MĚSTEČKA MNICHOVIC. Toto pečetidlo bylo používáno až do r. 1915, kdy bylo pořízeno razítko.
Klíč.slova
pečetě * městské pečetě
Citace
PŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 101-102.
Mnichovice: kniha o historii, pamětihodnostech, přírodě a ostatních zajímavostech města. Mnichovice: Městský úřad, 2000, s. 7.
Viz též souvísející
Městský znak
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Odkazy
(1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
(1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.