Ve východní části Dobříše, 300 m od zámku směrem na Prahu, na návrší nad rybníkem Koryto. - Dnes hřbitovní kostel býval dříve farním, stával poblíž hradu Vargač a je jediným pozůstatkem po původní Dobříši vypálené husity (potom osídlení přeneseno okolo dnešního zámku). - Postaven na místě staršího kostela v l. 1589-1590, v l. 1688 a 1807 opravován. - Obdélný, polokruhově ukončený kostelík. Severní průčelí s trojúhelníkovým štítem. Na východní straně portál s rámci s uchy a rovnou římsou. Železné dveře s luisezním zámkem a růžicemi. Vnitřek sklenut křížovou klenbou, stěny luisezně vymalovány. - Okolo r. 1803 (1800 ?) kostel přestavěn na rodinnou hrobku rodu Mansfeldů a Fondi. V severní části lodi jehlancový empírový památník posledního člena rodu, Marie Isabelly Anny Ludmily Mansfeldové (provdané Colloredo-Mansfeldové). Vytvořen r. 1807 z carrarského mramoru s portrétem zemřelé (pohřbena v Opočně). - Na terase u kostela barokní sochy sv. Judy Tadeáše a sv. Leonarda. - U kostela býval původní dobříšský hřbitov. Jeho první část patrně založena při stavbě kostelíka, r. 1734 rozšířen o druhou část. Sloužil do r. 1880, kdy byl v Dobříši vybudován hřbitov nový.
Klíč.slova
kostely * hřbitovní kostely * hřbitovy * hrobky * náhrobky * sochy * baroko * empír * šlechtické rody
Citace
POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 281.
Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 192.
PRŮŠA, Oldřich. Toulky dobříšskou minulostí: o kostele Povýšení sv. Kříže na Dobříši. Dobříšské listy. 2005, č. 2, s. 5.
PRŮŠA, Oldřich. Toulky dobříšskou minulostí: o kostele Povýšení sv. Kříže na Dobříši. Dobříšské listy. 2005, č. 4, s. 8.
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Odkazy
(8) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.