Počet záznamů: 1  

Nový Stránov (zámek)

  1. Jméno korporaceNový Stránov (zámek)
    Jiné jménoStránov (zámek)
    Viz též (Uzší termín) Zámecký kostel sv. Václava (Jizerní Vtelno, Česko)
    Místo Jizerní Vtelno (Česko)
    Vznikpočátek 15. stol. - pravděpodobný vznik tvrze
    Události1468 - dokončena přestavba tvrze na hrad
    1894 - dokončena přestavba na novorenesanční zámek
    Osobnosti Berkové z Dubé (rod) - majitelé zámku
    z Lisova, Alžběta Lidmila, - šlechtična, autorka pamětí
    Příchovští z Příchovic (rod) - majitelé zámku
    Valdštejnové (rod) - majitelé zámku
    Šimonek, Josef, - majitel zámku
    Šimonek, Jaromír - majitel zámku
    PopisNa ostrohu v zatáčce mezi obcemi Krnsko a Jizerní Vtelno, do jehož katastru patří. - Původně zde stávala tvrz snad z počátku 15. stol., na ní je k r. 1429 uváděn Bohuněk ze Stránova. Od poloviny 15. stol. patřil Stránov Jarošovi ze Sovojovic (též ze Svojovic nebo Sojovic), který se potom psal ze Stránova. Ten nechal v l. 1463-1468 tvrz přestavět na pevný hrad s kostelem a hospodářským dvorem, který pro odlišení od Hrádku na protějším břehu řeky Jizery (zvaného též Starý Stránov) dostal jméno Nový Stránov. Hrad se stal centrem rozsáhlého panství, v l. 1545-1589 v majetku Berků z Dubé. Potom je získali Biberštejnové, za nich a následně za Slavatů (od začátku 17. stol.) proběhla renesanční přestavba hradu na zámek. Okolo r. 1642 získala Stránov rodina Španovských z Lisova, později jej krátce drželi Nosticové, r. 1746 přešel sňatkem do majetku Příchovských z Příchovic, Jan Václav Příchovský nechal r. 1767 postavit na místě bývalé sýpky a vodárny kostel sv. Václava. V r. 1794 koupil Stránov svobodný pán Václav Herites, za něho došlo ve Stránově a okolí k rebelii poddaných proti násilným odvodům. Od rytíře Bedřicha Neupauera koupila r. 1864 Stránov Marie z Valdštejna a Vartenberka, která nechala podle projektu Josefa Schulze zámek v l. 1890-1894 přestavět do dnešní novorenesanční podoby. Stavbu prováděl mladoboleslavský stavitel J. Mráz za účasti pražského kameníka J. Víška. - R. 1917 zámek koupil president Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek (povýšen do baronského stavu), jeho rodině byl v r. 1948 zámek zabaven. Hospodářskou část (včetně kostela) potom dostalo do správy místní JZD, v zámku bylo rekreační středisko SNB a od r. 1955 dětský domov. Během těchto let prošel zámek řadou dílčích úprav (především interiérů), jeho technický stav v podstatě zůstal dobrý. V hospodářském dvoře ale několik objektů zmizelo zcela, z kostela po požáru zůstaly jen zdi. - R. 2003 byla větší část areálu rodině Šimonků v restituci vrácena, po odchodu dětského domova započala rekonstrukce zámku a obnovou kostela. - Zámecký areál tvoří velký barokní hospodářský dvůr přístupný patrovou (patro je roubené) pozdně gotickou bránou, několik hospodářských objektů (barokní sýpka), památné staré lípy a dvouřadá alej vzrostlých platanů, v nejnižším místě zámeckého areálu, na severní straně stojí dnes opět opravený kostel sv. Václava s původně vodárenskou věží. Vstup do vlastního novorenesančního zámku je přes hluboký příkop po dvojobloukovém kamenném barokním mostě. Vlastní zámek je čtyřkřídlá, tří až čtyřpatrová stavba lichoběžníkového půdorysu svírající nádvoří, s rustikovanou sgrafitovou omítkou. V jihozápadním rohu velká šestiboká věž, k ní přiléhá jižní arkádové křídlo. Východní křídlo je v obou čelech vyvršeno patrovými novorenesančními štíty. Interiéry zámku byly upraveny pro dětský domov, v té době také zanikly pozdně gotické hradby (jejich stav ohrožoval zdraví chovanců). - Pro veřejnost je dnes zámek nepřístupný.
    Klíč.slovatvrze * hospodářské dvory * statky * hospodářské budovy * hrady * zámky * zámecké kostely * gotika * renesance * baroko * novorenesance * restituce
    CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3, P-Š. Praha: Academia, 1980, s. 439.
    Máchův kraj. 1. vyd. Praha: Olympia, 1985. s. 189. Turistický průvodce ČSSR.
    ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 440-441.
    FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 71-72.
    GRISA, Ivan. Hrady.cz: Nový Stránov [online]. c1995-2013. [cit. 28.1.2013]. Dostupné z: http://www.hrady.cz/index.php?OID=1425.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (21) - ČLÁNKY
    Nový Stránov (zámek)

Mapa

Nový Stránov (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°22'21.37"N, 14°51'21.43"E

GPS: 50°22'21.37"N, 14°51'21.43"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.